A sarok fájdalma: sarokcsont kinövés

A sarok fájdalmát több elváltozás is okozhatja, mint az Achilles ín gyulladás, az Achilles ín tapadásánál lévő tömlő gyulladása (bursitis calcanei), a sarokpárna fájdalma és a sarokcsonton megjelenő csontkinövés (exostosis calcanei) is.  

A sarok fájdalmát okozó sarkantyú, a sarokcsont talpi felszínén alakul ki. Különböző lábdeformitások, mint pl. a lúdtalp, a láb öregujjának alapízületi gyulladása és bütyök kialakulása ill. egyéb statikai problémák alakítják ki a sarkantyút.

A láb szerkezetének megváltozása miatt a talp bőrét feszesen tartó  kötőszövetes lemez megfeszül és a sarokcsont csonthártyáját irritálja.  Az irritáció a sarkon csonthártyagyulladást alakít ki, szúró fájdalom jelentkezik minden lépésnél.

A hosszabb távon meglévő csontirritáció csontkinövést okozhat, ezt nevezzük sarkantyúnak, saroktüskének, sarokcsont gyulladásnak is.

A sarokcsont kinövés vagy sarkantyú tünetei

 

  • Sarok duzzanat alakul ki a keringészavar miatt,
  • saroktáji nyomásérzékenység társul hozzá,
  • minden lépésre fájdalom jelentkezik,
  • röntgen felvételen csontkinövés látható a sarok talpi vagy hátsó felszínén.

 

A sarokcsont kinövés vagy sarkantyú okai

 

  • Túlerőltetés: Sport, főleg kemény talajon való futás során alakul ki a talajhoz csapódó sarok területén a sarok csonthártya gyulladása, melynek ismétlődése a talpon sarkantyú kialakulásához vezet.
  • Szoros cipő viselése: (Haglund – sarok) Amennyiben a cipő hátul nyomja a sarkat, a fokozódó keringészavar miatt a sarok hátsó felszíne begyullad és fájdalmassá válik. A cipő további viselése esetén a sarok hátsó felszínén alakul ki csontkinövés.
  • Lábboltozati deformitások: A talp szerkezeti változása miatt szintén talpi sarkantyú kialakulásához vezetnek.

 

A sarok fájdalom kezelése

Sarokcsont gyulladás, saroktüske röntgen felvételen

Mivel kezelik a sarokcsont gyulladást általánosan?

Az ortopédiai vizsgálat alkalmával és röntgen vizsgálattal igazolt sarkantyú esetén talpbetét, sarokemelő viselését, kíméletet és a sarok jegelését javasolják a betegeknek. Egyes esetekben műtétet javasolnak a betegnek pl. bütyök műtétet. Emellett alkalmaznak helyileg a sarokpárnába adott szteroid injekciót és röntgen besugárzást is. Ez utóbbi terápiák alkalmazásakor sok mellékhatás alakulhat ki a betegnél.

A sarok fájdalom kezelése lágylézer terápiával

Sarok lágylézeres kezelése

Lúdtalpbetét sarokfájdalom ellen

 

Továbbiakban nagyon fontos a gyógyuláshoz, a beteg lábára készített precíz talpbetét készíttetése, melyet fokozatosan kell szoktatni a lábakhoz.

A gyógyászati segédeszköz boltban a szakember egy cipős dobozban lévő porózus anyagba a lépteti beteget, mely precízen mutatja a láb elváltozásait. Ezt követően a lenyomatot kiöntve betétet készítenek parafából, puha anyagból a szakemberek.

Hozzászokás a lúdtalpbetéthez:

Először csak napi fél órát, majd 1 órát szükséges hordani a betétet, majd kb. 10-12 nap alatt megszokja a beteg a talpbetét hordását a cipőben. A beteg járása a korrigált talpbetéttel stabilabbá válik és a boka térd és csípő féloldali túlterhelése is megszűnik. Ha megnézzük a cipőnk sarkát jól látható, hogy kívül vagy belül kopik jobban a cipősarok. Ha kívül kopott jobban, akkor a boka, térd és csípőízületnél oldalt kopik jobban a porc, ha belül kopott jobban a cipősarok, akkor ezen ízületek belső részén látjuk ugyanezt az elváltozást.

Mire figyeljünk még?

Számtalan helyen  kínálnak gyorsan elkészíthető fém és kemény műanyag betétet vagy már előre legyártott betétet a boltok, de ezek nem alkalmasak a láb talpi felszínének korrekciójára. A fém betét feltöri a talpat, a műanyag betétek pedig futáskor gyakran eltörnek. A készen kapható betétek pedig nem az adott beteg talpi elváltozásait korrigálja, mert talpunk elváltozásai egyediek és még a két lábunknál is jelentős eltérések láthatók a legtöbb esetben.

Lágylézer terápiával és megfelelő talpbetét hordásával ismét rugalmasan, stabilan és fájdalom nélkül folytathatjuk napjainkat és végre magunk mögött tudhatjuk a sarok fájdalmakat.

Képek forrása: Pexels 

Megosztás

Tartalom

További tartalmaink...
Az arcidegbénulás bizonyos típusai lágylézerrel kezelhetők, akár gyógyíthatók.
Betegségek
Dr. Kovács Anna Mária
Arcidegbénulás kezelése

Az arcideg több funkciót is ellát az arcon: beidegzi az arcizmokat, a könnymirigyet, és a nyálmirigyeket is. Az arcideg működészavara, vagy bénulása esetén az arcideg valamennyi funkciója sérül.

Tovább Olvasom
A gerincsérv, korunk gyakori gerinc betegsége, de van megoldás!
Betegségek
Dr. Kovács Anna Mária
A gerincsérv kezelése

A gerinc túlerőltetése, (pl. sport, nehéz fizikai munka, ülő foglalkozás) vagy sérülés esetén a porckorong rostos fala megnyúlik, és a belső zselés anyag oldalra kiboltosul, nyomás alá kerül az ideggyök.

Tovább Olvasom
A műtét utáni hegek lágylézeres kezelése gyorsítja a gyógyulást, megelőzi a gyulladást.
Bőrápolás
Dr. Kovács Anna Mária
Műtéti hegek kezelése

A műtéti hegek kezelése sok esetben hosszas és nehézkes folyamat lehet, különösen, ha a bőr nem regenerálódik megfelelően. Lágylézer kezeléssel a gyógyulás felgyorsítható.

Tovább Olvasom
Lágylézer Doktor

© Minden jog fenntartva

Nyitvatartás:
Hétfő du. és Szerda du.

Telefon: 06 70 530 6421
Email: info@lágylézerdoktor.hu

Cím:
1146 Budapest,
Dózsa György út 7