A csuklóízület fájdalmát több betegség is okozhatja, így az ízületi porckopás (arthrosis), a csuklón áthaladó ideg leszorítása (carpalis alagút syndroma), csukló törés utáni duzzanat és keringészavar, vagy a csukló ínhüvelygyulladása is.
Az ínhüvelygyulladás (tendovaginitis) legtöbbször túlerőltetés hatására alakul ki a csukló területén, de előfordulhat kézen, továbbá boka ízület felett is.
Az alábbi cikkünkben a csukló betegségei közül a csukló ínhüvelygyulladásának okait és a csukló ínhüvelygyulladásának kezelését fogjuk kifejteni részetesen.
Mi a csukló ínhüvelygyulladás?
Leggyakrabban a csukló feszítő inak túlerőltetésének hatására alakul ki a csukló ínhüvelygyulladás.
Az inakat ínhüvelyek veszik körül, melyek egyrészt védik mechanikusan az inakat, másrészt a bennük termelődő sűrű ízületi folyadékkal segítik az inak súrlódásmentes elmozdulását. Túlerőltetés hatására az ínhüvely keringése lelassul, csökken az oxigénellátása (hypoxia), és gyulladás alakul ki a szövetekben.

Csukló ínhüvelygyulladás tünetei
- Fájdalom: a csukló háti oldalán az ínhüvely felett fokozódó fájdalom alakul ki, mely nyomásra és a csukló mozgatására is fokozódik.
- Izomerő gyengülés: a kéz szorítóereje csökken.
- Duzzanat: a csukló feletti ínhüvelynél duzzanat alakul ki.
- Merevség: a csuklóízület mozgásai beszűkülnek a gyulladás és fájdalom hatására.
- A kézujjak mozgatásakor a csukló felett hóropogásszerű dörzsölés alakul ki. (tendovaginitis crepitans)
A csukló ínhüvelygyulladásának okai
- Házimunka során történő túlerőltetés pl. súrolás
- Számítógépes munka közben az egér folyamatos használata
- Hangszereken lévő fokozott gyakorlás pl. zongorázás
- Túlerőltetett sport
- Ismétlődő monoton mozdulatok munka közben.
Az csukló ínhüvelygyulladás típusai
- A csukló ínhüvelygyulladás kezelése függ a kiváltó októl.
Kialakulhat ismétlődő túlerőltetés következtében, ez a fibrines ínhüvelygyulladás (tendovaginitis crepitans), mely lehet akut, vagy krónikus folyamat, de lágylézer kezeléssel mindkét forma jól gyógyítható. - Sérülés következtében kialakuló bakteriális fertőzés gennyes ínhüvelygyulladást (tenosynovitis purulenta) okoz. (pl. tüske szúrás) Ebben az esetben magas láz, bőrpír is kialakul a fenti tüneteken kívül, és sebészeti műtéti feltárással, továbbá antibiotikum alkalmazásával lehet gyógyítani. A műtét után 3 héttel a műtéti heg keringésének rendezésére és szépítésére a lágylézer terápia kiválóan alkalmazható.
A csukló ínhüvelygyulladás kezelése lágylézer terápiával

Segítség az ínhüvelygyulladás leküzdéséhez
Kezdődő, enyhe csukló ínhüvelygyulladás kezelése történhet hideg vizes borogatással. A kar felkötése és a pihentetés hatására egy két hét alatt megszűnik a gyulladás.
Makacs, több hete fennálló akut vagy krónikus, régóta meglévő csukló ínhüvelygyulladás kezelése esetén lágylézer terápiával gyorsan megszüntethető a gyulladás.
Lágylézer kezelés csukló fájdalmak és ínhüvelygyulladás esetén
- A kezelés nem jár fájdalommal
- A lágylézer gyorsan helyreállítja a kiserekben lévő keringést, ezáltal megszűnik az oxigén és tápanyaghiány, így az ínhüvely keringése és táplálása helyreáll
- Megszűnteti a gyulladást és a duzzanatot a csukló területén
- Gyorsan elmúlik a gyulladás okozta fájdalom
- Rövid idő alatt a csuklóízületi mozgások teljessé válnak
- Pacemaker és protézis műtéten átesett betegeknél is alkalmazható